Minoksydyl a łysienie androgenowe – Na jakie efekty można liczyć?

Łysienie androgenowe to spory problem dla wielu mężczyzn i… kobiet na całym świecie. Trudność leczenia sprawia, że coraz częściej próbujemy leczenia na własną rękę. Minoksydyl, tabletki na wypadanie włosów, różnego rodzaju szampony i zioła – która metoda pomoże nam osiągnąć sukces?

Zastanówmy się czym jest łysienie androgenowe, co je powoduje i wreszcie – jak z nim walczyć, by szybko osiągnąć sukces i wrócić do gęstych włosów.

łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne

Łysienie androgenwe – czym jest i kogo dotyczy?

Łysienie androgenowe zwane również łysieniem typu męskiego dotyka wbrew pozorom nie tylko mężczyzn ale także kobiet. Oczywiście ten typ łysienia częściej spotyka się u panów i stąd właśnie wzięła się nazwa ale nie zmienia to faktu, że kobiety również mają problem z łysieniem androgenowym.

Ten typ łysienia charakteryzuje się mocnym skróceniem cyklu rozwoju włosa – najczęstszą przyczyną jest genetyczna nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT.

DHT to związek chemiczny, który powstaje w procesie produkcji testosteronu i sprawia, że zdrowe włosy stają się coraz cieńsze i krótsze a z czasem zamierają. U kobiet zmagających się z łysieniem androgenicznym przyczyna jest przeważnie inna – efekt niestety pozostaje ten sam.

Minoksydyl – czym jest i dlaczego ma pomóc w łysieniu androgenowym?

Minoksydyl jest organicznym związkiem chemicznym, który stymuluje mieszki włosowe i pobudza komórki, z których są zbudowane do podziału. Nie każdy wie, że pierwotnie miał on całkiem inne wskazania – z powodzeniem stosowany był w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Niestety liczne skutki uboczne oraz dalszy rozwój medycyny, który spowodował wynalezienie równie skutecznych ale bezpieczniejszych środków na nadciśnienie sprawiły, że minoksydyl przestał być wykorzystywany wewnętrznie.

Drugie życie dostał jako lek na łysienie androgenowe i z powodzeniem stosowany jest w tej jednostce chorobowej do dnia dzisiejszego.

Wiele osób stosuje minoksydyl z różnym jednak skutkiem – skąd biorą się różnice, dlaczego u jednych efekty pojawiają się szybciej a inni pacjenci zgłaszają, że środki na bazie minoksydylu nie działają na nich wcale? Przyglądnijmy się temu zagadnieniu bardziej szczegółowo.

minoksydyl efektyEfekty 4-miesięczniej kuracji minoksydylem – źródło www.reddit.com

Preparaty z minoksydylem – co mamy do wyboru?

Na rynku znaleźć można wiele preparatów, które w swoim składzie mają minoksydyl w różnym stężeniu. Najczęściej spotykanym wariantem jest zawartość na poziomie 3%, coraz częściej są jednak dostępne preparaty bez recepty, w których przekracza ono 5% i to właśnie one cieszą się największą popularnością.

Do najpopularniejszych środków, które zawierają tą substancję zaliczymy:

  • LOXON 2% – 60 ml.
  • MINOVIVAX 5% roztwór na skórę – 1 butelka a 100 ml.
  • ALOPEXY 5% roztwór do stosowania na skórę – 3 x 60 ml.
  • ALOCUTAN – 60 ml.
  • ALOCUTAN FORTE – 60 ml.
  • ALOPEXY 5% roztwór do stosowania na skórę – 60 ml.
  • LOXON MAX 5% – lek na łysienie – 60 ml
  • MINOVIVAX 2% Roztwór na skórę – 100 ml.

Zanim zaczniesz stosować któryś z nich musisz wiedzieć, że na samym początku leczenia (w okresie 2-6 tygodni) może wystąpić wzmożona utrata włosów – ten stan nie powinien nas niepokoić jeśli trwa do 2 tygodni. W przeciwnym wypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Szeroki wybór i dobra dostępność w aptekach jako preparat na łysienie dla mężczyzn, który kupimy bez recepty sprawia, że minoksydyl jest coraz częściej wybierany i ma dość dobre opinie. Nie zawsze jednak jest tak samo skuteczny u każdego pacjenta.

Opinie o Minoksydylu – dlaczego na niektórych nie działa?

Przeglądając fora internetowe oraz blogi osób, które zmagają się z łysieniem androgenowym da się zauważyć, że sporo osób wystawia mu złą opinię.

Po dokładniejszej analizie można dojść do wniosku, że brak efektów spowodowany jest niewłaściwym stosowaniem tych środków. Jedną z głównych wad minoksydylu jest fakt, że na efekty musimy poczekać!

Niestety! Czas leczenia łysienia androgenowego z wykorzystaniem minoksydylu zależy od konkretnego przypadku ale czasami na znaczącą różnicę musimy poczekać nawet 6-12 miesięcy. Szybkie zniechęcenie wielu osób powoduje właśnie złe opinie, które bardzo często są wystawione pochopnie.

Oczywiście nie znaczy to, że każdy po kuracji wynoszącej nawet 12 miesięcy zlikwiduje całkowicie problem – nic z tych rzeczy! Niektórzy faktycznie gorzej reagują na leczenie minoksidylem i trudno znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Może się też zdarzyć, że problem leży gdzie indziej i łysienie spowodowane jest przez braki witamin lub minerałów. Częstym niedoborem wśród osób, które borykają się z wypadaniem włosów jest nieodpowiedni poziom biotyny. Pamiętajmy, by przed wdrożeniem leczenia dokładnie zbadać problem, by postawić odpowiednią diagnozę.

łysienie androgenowe u kobietŁysienie adrogenowe u kobiet również jest możliwe.

Minoksydyl – szampony czy wcierka? Co będzie lepsze?

W aptekach kupimy bez recepty zarówno szampony jak i wcierki nasycone minoksydylem. Co wybrać? Czym kierować się podczas zakupu by uzyskać najlepsze efekty?

Biorą pod uwagę, że preparaty tego typu stosowane są długoterminowo musimy w pierwszej kolejności zadbać o naszą wygodę. Dla jednych codzienne mycie głowy szamponem jest normalnością, dla innych mało praktycznym obowiązkiem.

Dostosujmy więc formę do naszych preferencji i wybierzmy produkt, który będzie nam łatwiej stosować.

Cena również ma znaczenie – buteleczka szamponu czy wcierki nie jest specjalnie droga, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę codzienne stosowanie danego preparatu przez okres 12 miesięcy uzbiera się całkiem pokaźna suma. To właśnie dlatego przed wyborem danego środka musisz policzyć ile będzie kosztować cała kuracja minoksydylem.

Mnogość preparatów zawierających minoksydyl i różne ich ceny sprawiają, że każdy może wybrać produkt odpowiedni do własnych predyspozycji.

Czy warto stosować Minoksydyl przy łysieniu androgenowym?

Nikt nie zagwarantuje, że uzyskasz całkowite wyleczenie, nie ma metody – może poza przeszczepem włosów, która zagwarantuje szybki i trwały porost włosów. Nie da się jednak ukryć, że stosowanie minoxidilu pomogło wielu mężczyznom zahamować proces łysienia a z czasem pojawiły się również młode włosy, które porosły puste wcześniej place na głowie.

Warto wiedzieć, że stosowanie preparatów z minoksydylem musi być długotrwałe – pierwsze poważne efekty są zauważalne po kilku miesiącach stosowania i wtedy możemy zdecydować czy warto dalej stosować te środki.

Wydaje się jednak, że minoksydyl to dobra alternatywa dla przeszczepu jak i całkowitego zgolenia włosów na głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *